iptv nedir? ip tv ne işe yarar?

Online akış hakkında konuştuğumuzda, karşılaştığımız birçok terim var, IPTV bunlardan biri ve akla gelen ilk sorulardan birisi iptv nedir yada ip tv ne işe yarar. Telsiz veya uydu TV gibi geleneksel yayın modlarından internet tabanlı akışa geçiş paradigmasında bir değişim yaşıyoruz ve IPTV’nin bu geçiş aşamasında önemli bir rol oynayacağı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Müşteriler, içeriğe erişmeyi önemsedikleri kadar içeriğe sahip olmakla pek ilgilenmezler. Bu, IPTV’nin resmin içine girdiği yerdir.

IPTV’nin tam olarak ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve mimarisine, IPTV hizmetlerinin türüne ve iptv satın al geleceğine daha yakından bakalım .

IPTV Nedir?

IPTV, iptv nedir? internetin canlı ya da talep halinde olan TV programlarını ve videolarını yayınlamak için kullanıldığı İnternet Tabanlı Protokol Televizyonu anlamına gelir. IPTV, dijital televizyon hizmetinin aboneye internet protokolü teknolojisi aracılığıyla geniş bant veya internet bağlantısı üzerinden iletildiği bir sistemdir.
YouTube veya Netflix gibi sitelerdeki veya uygulamalardaki milyonlarca kullanıcı tarafından erişilen dijital videodan biraz farklıdır, ancak aynı her yerde bulunan yaygın ve yaygın bir içerik paylaşmaktadır. Standart kablo veya uydu bağlantısından farklı olarak, IPTV’de birden fazla TV seti ev içinde tek bir abonelik kullanabilir.

IPTV , izleyicilere, izlemek istedikleri programı seçebilme avantajını ve rahatlığını, şu anda yayınlanmakta olan Canlı TV şovlarına gitmekten ayrı izlemek gibi hissettiriyor.

IPTV’nin geleneksel TV’den nasıl farklı olduğunu anlamak için, geleneksel TV izleme modunu IPTV ile karşılaştıralım –

Kablo ve uydu, kullanıcıların bu sinyal içerisindeki belirli kanallara “giriş yapmasını” sağlayarak işlev görür ve temel fark, kablonun kablolu bir bağlantı üzerinden yapılmasıdır, oysa uydu kablosuzdur (evinize gelene kadar). Kablo TV’nin en önemli örneği, koaksiyel kablo bağlantısıyla iletilen Time Warner Kablosudur ve bir Uydu TV örneği, radyo dalgaları aracılığıyla izleyicilere iletilen ve iletilen DirecTV gibi sağlayıcılardan gelmektedir.

IPTV, kullanıcıların set üstü kutusuna TV kanalları sağlamak için İnternet protokolü (IP) tabanlı bir ağ kullanır. İnternet ağları, e-posta, web siteleri ve diğer İnternet tabanlı hizmetleri sağlayan aynı istemci-sunucu modeli aracılığıyla içerik sunarak kablo ve uydudan farklıdır. Bu blogda daha ayrıntılı olarak bahsedeceğimiz gibi, IP veya İnternet Protokolü, internet ağına bağlı bilgisayarlar arasında veri paketlerinin aktarılmasında kullanılan dildir.

Tüketici, TV Şovları ve Video içeriği talep eder ve alır Kablo veya uydu yerine İnternet Protokolü (IP) tabanlı ağlar aracılığıyla izleyiciye sunulur. İçeriğin gerçek zamanda yayınlandığı kablo veya uydudan farklı olarak, bir iletimde ve modelde unutulduğunda, IPTV, programlamayı iletme ucundaki sunucularda depolayabilme özelliğine sahiptir ve kullanıcıların içeriğin istediği zaman Internet üzerinden istekte bulunmasını sağlar.

IPTV nasıl çalışır?

IPTV, internete göz atmak, geleneksel kanal sörfü yapmaktan çok benzer. Videoyu izleyiciye ulaştırmak için bir dağıtım mekanizması olan bir taşıma protokolü olan IP (İnternet Protokolü) kullanır. Görüntüleyici herhangi bir TV programına tıkladığında veya videodan istediğinde, farklı kaynaklardan (sunuculardan) video veri paketlerine bölünür ve internet üzerinden gönderilir. Video sunucuları, fiber optik kablo ile programları internet bağlantısı üzerinden mevcut hanelere aktarır ve istekleri gönderilir ve gösteriler geri gönderilir.

IPTV’nin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için IP TV mimarisine bir göz atalım.

IPTV mimarisi

Servis sağlayıcının ağ mimarisine bağlı olarak, en iyi iptv server dağıtımı için dikkate alınabilecek iki ana tip IPTV mimarisi vardır: merkezi ve dağıtılmış.

Merkezi mimari modeli nispeten basit ve yönetilmesi kolay bir çözümdür. Tüm medya içeriği merkezi sunucularda depolandığından, kapsamlı bir içerik dağıtım sistemi gerektirmez. Merkezileştirilmiş mimari, nispeten küçük VOD hizmet dağıtımı sağlayan, yeterli bir çekirdek ve kenar bant genişliğine sahip olan ve etkin bir içerik dağıtım ağına (CDN) sahip olan bir ağ için genellikle iyidir .

Dağıtık mimari, merkezileştirilmiş model kadar ölçeklenebilir, ancak daha geniş bir sunucu ağını yönetmek için gerekli olan bant genişliği kullanım avantajları ve içsel sistem yönetim özelliklerine sahiptir. Nispeten büyük bir sistem kurmayı planlayan operatörler, bu nedenle, en baştan itibaren dağıtılmış bir mimari modelin uygulanmasını düşünmelidir. Dağıtılmış mimari, servis sağlayıcısının ağı üzerinden multimedya içeriklerinin etkili dağıtımını arttırmak için akıllı ve gelişmiş içerik dağıtım teknolojileri gerektirir.

Tipik bir IPTV ağının mimari diyagramı

Uydulardan ve Yerel Antenlerden gelen yayın içeriği merkezi birim tarafından alınır. Merkezi ünite, canlı TV kanallarının ve AV kaynaklarının şifrelenmesi, şifrelenmesi ve IP çok noktaya yayın akışları şeklinde iletilmesidir. Merkezi ünite ayrıca, Reklam Sunucular, Canlı TV Akış Sunucuları, Talep Üzerine Video (VOD) sunucuları ve platformunu içerecek ve bir kullanıcı istediğinde isteğe bağlı video varlıklarının depolandığı ve IP tek noktaya yayın akışı olarak sunulduğu yerdir. VOD platformu bazen ile bulunur ve IPTV’nin merkez biriminin bir parçası olarak kabul edilebilir.

İstenen videolar ve TV Kanalları, IPTV yayıncılarının sonundan Fiber Optik üzerinden güçlü bir internet bağlantısı olan dağıtım ağı aracılığıyla görüntüleyiciye ulaştırılır.

İzleyici, bu sinyali kendi aralarında, geniş bant, fiber optik, DSL vb. Gibi bir dizi seçenek arasında değişebilen yerel veya tercih edilen internet servis sağlayıcısı aracılığıyla alacaktır.

Görüntüleyici belirli bir IPTV hizmetine abone olduğunda, hizmetin belirli Set Üstü Kutusu (STB) ile sağlanır. Set üstü kutusu, TV ekranında görüntülenmek üzere TV ve VOD akışlarının kodunu çözen ve şifreleyen uç nokta ekipmanı parçasıdır. Bu STB izleyicinin internet bağlantısına (yönlendirici) bağlanır ve görüntü ve TV içeriğini görüntüleyiciye iletmek için interneti kullanır.

İzleyici, videoların veya TV Kanallarının STB’deki etkileşimli bir portal üzerinden talep edilmesini ve görüntüleyicinin VOD kataloğu gibi farklı IPTV hizmetlerinde gezinmesini sağlar.

Bu, bir IPTV mimarisi modelinin tipik bir örneği olmakla birlikte, bugün piyasadaki çok çeşitli hizmet sağlayıcıları ve pazardaki BT seçenekleri nedeniyle, her bir hizmet sağlayıcısı, ihtiyaçlarına uygun, biraz farklı bir mimari uygulamaya karar verebilir. alan, uç nokta internet bağlantısı, yerel pazar koşulları ve gereksinimleri ve iş modeli. Ancak, özünde, ilkeler aynı kalır ve burada gördüğünüzden çok farklı olmayabilir.

IPTV hizmetlerinin türleri

Klasik TV kanallarını yayınlamanın dışında, IPTV aşağıdaki etkileşimli hizmetleri de sağlamaktadır:

  1. Talep Üzerine Video: Bir video içeriğinin bir aboneye ayrı ayrı dağıtımı. Kullanıcıların VoD sunucusunun medya kitaplığından herhangi bir filmi izlemelerini sağlar.
  2. Yakın Talep Üzerine Video: Bu, nVoD servisine abone olan birden fazla kullanıcı için öngörülen, görüntü başına ödeme yapan bir video hizmetidir. İçerik yayınlama programı önceden derlenmiş ve aboneler programa bakıp içeriği ilgi alanlarına göre izleyebilmektedir.
  3. Time-shifted TV: Time-shifted TV, abonelerin daha sonra canlı yayınları izlemelerini sağlar, böylece oynatmalarını ve rahatça devam edebilmelerini sağlar. TV programları için geri sarma seçeneği de sağlanmıştır
  4. Talep Üzerine TV (TVoD): Seçilen TV kanalları, uygun olduğunda görüntülenebilecekleri şekilde kaydedilir.
  5. Canlı Televizyon: şu anda yayınlanan TV şovlarına etkileşimli olarak veya etkileşimde bulunmadan.

IPTV’nin mevcut durumu ve geleceği

IPTV, son birkaç yılda sürekli bir büyüme yolunda olmuştur. Dünya çapındaki IPTV abonelerinin toplam sayısı şu an 130 milyonu geçti. Altı milyon abonenin net eklemeleri, son 24 aydaki 2015 sonuna kadar en yüksek seviyededir. Çin gibi olağan şüpheliler tarafından büyük ölçüde artmışlardı. Bu rakam 3,4 milyon yeni IPTV abonesi 2015’in 4. çeyreğinde kaydoldu.

Avrupa ve Asya, toplam abone sayısı bakımından lider bölgelerdir. Fakat hizmet gelirleri açısından, Avrupa ve Kuzey Amerika, Çin ve Hindistan’daki kullanıcı başına çok düşük ortalama gelir (ARPU) nedeniyle en yüksek oranda küresel gelir elde ediyor, en hızlı büyüyen (ve nihayetinde en büyük pazarlar) Asya’dır.

Zion Market Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel IPTV pazarının, 2016-2021 yılları arasında 2021 yılında, 2015 yılında yaklaşık 34,67 milyar ABD Doları’ndan 93,59 milyar ABD doları olarak gerçekleşmesi için yaklaşık% 18,01’lik bir CAGR düzeyinde büyümesi beklenmektedir. Şeffaflık Piyasa Araştırmasının bir başka raporu Gelirlerin, 2020 yılına kadar gelirler, 20.2 yılına kadar 79.38 milyar $ ‘a ulaşarak, 2013 yılında 24,94 milyar $’ a ulaşacak ve% 18.1 ‘lik katı bileşik oranı ile büyüyecek.

Pazar payındaki iptv server fiyatları kazançları büyük ölçüde uydu pahasına oldukça iyi bir şekilde kablo pahasına olacak. Gerçekten de uydu platformları, IPTV’nin büyümesinden, karasal sabit geniş bant altyapısı boyunca dağıtım kanalları için kanallar beslerken, aslında kazanç elde ediyor.

IPTV ağları, Reddit’ten alınan küresel IPTV sağlayıcıları listesine göre Rusya, İngiltere, Kanada, Fransa, Belçika, Hindistan, Almanya, Çin, İsveç ve hatta Dominik Cumhuriyeti dahil ülkelerde mevcuttur .

Büyümesini hızlandıran IPTV hizmeti veren küresel oyuncular olmasına rağmen, IPTV kullanımında bir değişim gözlemliyoruz ve izleme alışkanlıklarının, devam eden bir eğilim olarak Netflix ve Hulu gibi servisler olarak OTT ve SVOD’ye daha fazla geçiş yapacağına inanıyoruz.

BT Altyapısı, CDN, Çevrimiçi Video Platformu, DRM, Oynatıcı, CMS, Para Kazanma seçenekleri ve Web Siteleri ve Uygulamalar gibi ön uç arayüzlere Ödeme Ağ Geçidi entegrasyonundan oluşan uçtan uca bir hizmet sunarak kendi OTT Akışı hizmetinizi başlatmanıza yardımcı olur. Mobil ve TV için, 1 Tıklamada tüm kullanıma sunulabilir paketler, BT ekipleri veya kodlama gerekmez! Bugün kendi Multi-Screen OTT Hizmetinizi kullanmaya başlamak için buraya tıklayın !

Nasıl Öğrenilir?

Her şey ejderhaların neslinin tükenmesiyle başladı ve 2017 yılında bu kişisel blog kuruldu. Sizler değerli ziyaretçimiz bu yazılanları okuyabildiğinize göre Nasıl Öğrenilir blogum hala yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyor. Öğrendiğim ve bildiğim birçok bilgiyi paylaşmak için kurulan çok çok nezih bir o kadarda eğlenceli bir kişisel blog. Sence de öyle değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir