Bilgisayarın kaç watt çektiğini öğrenme

Bilgisayarınıza yeni bir psu almak istiyorsunuz ama bilgisayarın kaç watt çektiğini öğrenme işleminden sonra karar vereceksiniz çünkü psu power supply marka, kalite ve watt türüne göre fiyatı değişmekte ayrıca 80+ psu özellikli olanları tercih edilmektedir.

Bilgisayarlarımız gün geçtikçe yeni özellikler ve yeni parçalar ekliyoruz. Oyun bilgisayarı veya iş amaçlı yüksek kapasiteli bilgisayarlara ihtiyaç duyulmakta bu bilgisayarlara ekran kartı veya yüksek hızlı işlemciler ekliyoruz bu eklenen her parça belirli bir elektrik gücü tüketmektedir yani watt örnek vermek gerekirse sıradan bir bilgisayar 250-300 watt bir psu güç kaynağı gerekirken oyun odaklı yapılan bir bilgisayar sistemine en az 500 watt psu gereklidir genelde oyun odaklı sistemlerde 600-700 watt psu power gereklidir.

Bilgisayar güç tüketimi hesaplama

Bilgisayar güç tüketimi hesaplama işlemi ile kaç watt tükettiğini öğreneceksiniz. bunu öğrenmek için bilgisayar kasasının içinde bulunan parçalar hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. işlemci, anakart, ekran kartı, soğutma fanı, cd-rw, kart okuyucu ayrıca extra takılmış olan usb kart veya wireless wifi kartı gibi bu bilgilere az çok sahipseniz sisteminizin kaç watt tükettiğini veya kaç watt bir psu ihtiyacı olduğun %90 öğreniyorsunuz.

Basic seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyorum. bu seçenek daha kolay fazla uğraşmadan çok fazla bilgi gerektirmediği için

Ayrıca sisteminiz ile günde kaç saat ortalama oyun oynadığınızı yada kullandığınızı seçerseniz aylık ve yıllık elektrik harcama miktarı da öğrenebiliyorsunuz.

Power Supply / PSU Gerçek Güç Tüketimi

Bilgisayar parçaları üzerinde yazan yada kullanım kılavuzlarında belirtilen watt kullanım miktarı en yüksek değerlerdir.bu değerlere ulaşmak için bilgisayarı son seviyelerde çalıştıran gta 5 oyun gibi bu oyunu oynarken sisteminiz neredeyse an yüksek enerji tüketimini gerçekleştirir ama siz internette geziniyorsunuz diyelim bu belki sistemin %5 gibi bir tüketime neden olacaktır.

https://outervision.com/power-supply-calculator

Yukarıdaki yazımızı tam olarak okuduktan sonra yukarıdaki linke tıklayıp işleme başlayabilirsiniz. Yazıyı okumadan direk linke tıklamanızı tavsiye etmiyorum çünkü nasıl kullanacağınızı ve neler öğreneceğinizi anlattım.

Ayrıca bilgisayarın kaç watt çektiğini öğrendikten sonra yorumlar kısmından bilgisayar parçalarınız ve kaç watt güç tükettiği bilgilerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz az çok bilgi edinmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir